ماه آگاهی بخشی در مورد سرطان پستان

تصویر خبر

ماه آگاهی بخشی در مورد سرطان پستان

ماه جهانی آگاهی بخشی سرطان پستان - ۹ مهر تا ۹ آبان

 

اکتبر، ماه آگاهی از سرطان سینه است، سالانه در سراسر جهان کمپین‌هایی در راستای‌ افزایش آگاهی در مورد سرطان پستان فعالیت می‌کنند. در دو سال اخیر با شیوع بیماری کرونا همه چیز با چالش مواجه شده است و پیشگیری از سرطان پستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. افراد بسیاری چک‌آپ‌های سالانه‌ی خود را پشت گوش انداختند به همین دلیل در غربالگری‌ها و تشخیص زودهنگام موانعی مشاهده شد.
 

بر اساس آمار منتشر شده از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)  سرطان پستان در سال ۲۰۲۰ به رایج ترین نوع سرطان در جهان تبدیل شد. IARC تخمین می زند که بیش از 2.26 میلیون مورد جدید سرطان پستان و تقریباً ۶۸۵۰۰۰ مورد مرگ ناشی از سرطان پستان در سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان وجود داشته است. سرطان پستان بیش از ۱۰ درصد از همه موارد جدید سرطان و تقریباً ۷ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می دهد.

در بسیاری از کشورها، برنامه‌های غربالگری سازمان‌یافته با ماموگرافی منجر به تشخیص زودهنگام و همراه با درمان مؤثر، منجر به کاهش مرگ‌ و میر سرطان سینه شده است. با این حال در اجرای چنین برنامه‌های غربالگری سازمان یافته با منابع محدود چالش های زیادی وجود دارد. بنابراین، افزایش آگاهی و درک در مورد خطرات سرطان پستان، علائم و نشانه های اولیه و آگاهی بخشی کلی از سلامت پستان بخش مهمی از رویکرد بهداشت عمومی برای سرطان پستان است.

خیریه فرهاد نیز در راستای آگاهی‌رسانی، در نشستی دوستانه با جمعی از مددجویان بهبودیافته، مصاحبه‌ای توسط شرکت پنبه‌ریز انجام داد که می‌توانید ویدیو تهیه شده را از طریق صفحه اینستاگرام مؤسسه خیریه فرهاد ببینید.